Nauka słów z fiszkami, zrób to sam

100% twojej pamięci jest generowane w ciągu pierwszych 24 godzin, później stopniowo zapominamy. Innymi słowy, jeśli uczysz się czegoś dziś i nie powtórzysz tego jutro, a następnie za parę dni znowu, i znowu, twój mózg wyeliminuje tę wiedzę i zapomni, z powodu braku odpowiedniej stymulacji pamięci. Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą powtarzania materiału jest jego użycie w praktyce. Rozmowie w języku obcym niemal zawsze towarzyszą emocje. Bez względu na to czy jest to stres, gdyż masz barierę językową i boisz się mówić, czy podekscytowanie, że posługujesz się językiem obcym, albo duma i radość, że potrafisz komunikować się z innymi ludźmi, są to tak silne emocje, dzięki którym informacje bardzo szybko przenoszą się do naszej pamięci długotrwałej.

    Aby móc mówić, potrzebujesz odpowiednich słów, zadbaj więc o to, aby były one zawsze w zasięgu twojego języka. Słówek należy uczyć się codziennie. Ale nie chodzi o to, by nauka języka stała się całym twoim życiem. Jeśli będziesz to robił odpowiednio, wystarczy, że poświęcisz im 15-20min dziennie. Do nauki słówek bardzo przydają się fiszki, opierające się na metodzie systematycznego powtarzania. Gotowe fiszki dostępne są w sklepach, np. w księgarniach. Możesz też skorzystać z aplikacji na telefon, typu Anki, czy innej dostępnej również na twój komputer. Tam też znajdziesz gotowe zestawy słówek, które możesz dołączyć do nauki. Pamiętaj jednak aby słowa, które wybierasz były dopasowane do ciebie.

    Jeśli jednak nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy i do tego chciałbyś uczyć się tylko wybranego przez siebie słownictwa, co jest jak najbardziej wskazane, zrób sobie fiszki sam. Do tego potrzebujesz małe karteczki na których zapiszesz słowa, których chcesz się uczyć.


    Po jednej stronie znaczenie polskie, pod drugiej angielskie oraz podłużnego pudełeczka z 5 przegrodami, bądź po prostu pięć kopert ponumerowanych od 1 do 5. Nowe słówka zawsze umieszczaj w pierwszej komorze.


    Zaczynamy naukę: Wyjmuj kartki pojedynczo zawsze z pierwszej komory. Patrząc na polskie słowo spróbuj zgadnąć jego znaczenie angielskie. Odwróć kartkę żeby sprawdzić czy dobrze odpowiedziałeś. Jeśli źle, odłóż kartkę na koniec pierwszej komory w tej samej pozycji w jakiej ją wyciągnąłeś. Jeśli dobrze odpowiedziałeś, ale z trudem przypomniałeś sobie znaczenie angielskie odłóż ją do drugiej komory, jeśli dobrze i przypomnienie sobie znaczenia angielskiego było w miarę szybko, odłóż ją do 3 komory, a jeśli wskazanie poprawnego znaczenia przyszło ci z łatwością odłóż ja do 4 komory ale tym razem znaczeniem angielskim do przodu. To samo zrób ze wszystkim kartkami z pierwszej komory aż przerobisz je wszystkie, a komora pierwsza będzie pusta.


    Następnego dnia przenieś wszystkie kartki z komór: z 2 komory do pierwszej, z 3 do 2, a z 4 do 3 i rozpocznij powtórki. Kartki których chcesz się uczyć zawsze wyciągaj w kolejności od pierwszej, odkładaj je natomiast na koniec każdej komory przy czym do 4 komory zawsze odwracaj kartkę zanim ją tam umieścisz. W ten sposób nauczyć się tłumaczyć zarówno z polskiego na angielski jak i z angielskiego na polski.

    Staraj się każdego dnia przerabiać wszystkie słówka jakie znajdują się w pierwszej komorze. A jeśli jest już ona pusta, a ty masz jeszcze chęci na dalszą naukę, dodaj nowe. Ważne jest jednak aby nowe słowa wprowadzać zawsze po powtórkach, gdy już pierwsza komora jest pusta. Powtórki są ważniejsze, aby nie zapomnieć tego na co już poświęciłeś i tak dużo czasu. Jeśli po przerobieniu powtórek wciąż masz odrobinę czasu, dołóż nowe słówka. Ale pamiętaj iż zbyt duża ich ilość spowoduje nawarstwienie się powtórek, przez co może ci nie starczyć czasu następnego dnia, bądź chęci aby je wszystkie przerobić. Odkładanie natomiast powtórek na później obniży ilość zapamiętanych słówek zgodnie z krzywą zapominania i mocno zniechęcić do dalszej nauki. A tego przecież nie chcesz.

    Kiedy zakończyć naukę danego słowa? Jeśli kilkakrotnie z kolei przenosiłeś słowo do 4 komory, z dużą łatwością przychodzi Ci jego tłumaczenie zarówno na język angielski jak i na polski, przenieś słówko do 5 komory. Wróć do niego za miesiąc, a może nawet za dwa. Jeśli nadal je pamiętasz doskonale, możesz wyjąć ja całkowicie z zestawu. Kartki możesz nosić zawsze przy sobie i powtarzać w metrze czy w autobusie. Papierowa wersja pozwoli ci odpocząć od wszechobecnych monitorów i wyświetlaczy i jest równie skuteczna jak wersje elektroniczne. Bez względu na to jaką wersję wybierzesz, pamiętaj żeby zestaw słówek był zawsze przygotowany i dopasowany do ciebie. Nie ucz się słówek zbędnych, a tylko tych, które będziesz używać ty i to jak najczęściej.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?