Jak powtarzać materiał z lekcji języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego nie jest rzeczą łatwą. Zawsze jest zbyt wiele słówek, materiał jest zawsze zbyt trudny do zapamiętania no i przecież nigdy nie ma na to czasu. Gdy przychodzi czas na naukę mamy naprawdę wiele wymówek. I choć wiele zagadnień gramatycznych możesz śmiało pominąć, tak słówek nauczyć się musisz. Dlatego warto od samego początku uczyć się ich systematycznie. Jak zatem zorganizować naukę aby była ona jak najbardziej efektywna, a czas poświęcony na nią był jak najbardziej minimalny?



Pewien mądry Pan – Hermann Ebbinghous stworzył w 1885 r. krzywą zapominania, która wskazuje zależność między ilością przechowywanej informacji w pamięci, a upływem czasu.

Taka krzywa wygląda mniej więcej tak:




Na osi pionowej widzimy ilość zapamiętanego materiału (w naszym przypadku słówek), na osi poziomej czas jaki upłynął od nauki. Pan Hermann twierdzi iż po jednym dniu zapominamy więcej niż 50% tego, czego się nauczyliśmy. Dlatego właśnie większość z nas uczyła się w szkole do egzaminu dzień przed, mała powtórka rano i zaliczone. Ale gdyby tydzień później ktoś zapytał nas o te same rzeczy, z których jeszcze niedawno dostaliśmy czwórkę czy nawet piątkę, ciężko było je sobie przypomnieć. A obecnie, praktycznie nic z tego nie zostało. Tak samo jest z nauką języków obcych. Jednorazowa nauka słówek daje nikłe szanse, że będziemy je pamiętać za miesiąc, tydzień, czy nawet za parę dni.

Sytuacja zmienia się, gdy na naszą linię naniesiemy powtórki.




Kolejne powtórzenia powodują iż nasza krzywa się spłaszcza. Zrobienie powtórki słówek zanim jeszcze nasz umysł wyrzuci wszystko czego się nauczyliśmy sprawi, że coraz dłużej będziemy je pamiętać. A po kilku takich powtórkach będą one solidnie zagnieżdżone w naszej głowie. Gdy uczysz się dużo ale jednorazowo, czy tylko sporadycznie, uczysz się nieefektywnie. Już po pierwszym dniu twój mózg wyeliminuje z pamięci ponad 50% wiedzy nieużywanej. Jeśli poczekasz dłużej, możesz stracić jeszcze więcej. A gdy nagle zorientujesz się, że uczysz się języka niemieckiego 12 lat i wciąż nie potrafisz w nim mówić, co pomyślisz? Że po prostu nie masz zdolności do języków? Łatwo jest winić za nasze niepowodzenia okoliczności, na które nie mamy wpływu. Ale czy nie lepiej byłoby od razu wybrać odpowiednią metodę aby uniknąć niepowodzeń? Powtarzanie całego materiału z każdej lekcji języka niemieckiego, codziennie, nie jest konieczne. Wystarczy, że wyodrębnisz z nich to, co jest ci do rozmowy najbardziej potrzebne: odpowiednie słowa. Podzielenie materiału na mniejsze ilości, ale systematyczne powtarzanie spowoduje, że twoje słówka przeniosą się do pamięci długotrwałej. Dzięki znajomości słów i umiejętności posługiwania się nimi, będziesz mógł komunikować się po niemiecku z drugą osobą.










Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?