Co robić, żeby nie zapomnieć?

Jedną z funkcji ludzkiego umysłu jest zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania informacji. Zdolność tę nazywamy pamięcią. Każdy z nas może zapamiętać coś na chwileczkę, na krótko bądź na dłużej. Brzmiący w uszach dźwięk zaraz po tym jak wybrzmiał, odczuwany dotyk, mimo że już nie jesteśmy w kontakcie z obiektem, czy też ciągnący się ogon za szybko przemieszczającym się przedmiotem - widzimy, czujemy, słyszymy coś czego już nie ma, jeszcze przez ułamek sekundy, dzięki pamięci sensorycznej.

    Mamy też pamięć krótkotrwałą, do której wpada większość rejestrowanych informacji, są wśród nich też takie, które trafiają z czasem do naszej pamięci długotrwałej. I to ta właśnie pamięć stanowi jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za zdolność uczenia się języka obcego.



    Budzisz się rano, chcesz się umyć, ale z powodu awarii wodociągu z kranu nie leci woda, idziesz więc do kuchni by zrobić sobie śniadanie. Wody brak, kawy nie będzie, ubierasz się i idziesz do pracy. Po drodze wstępujesz do ulubionej kawiarni, kupujesz crossanta, a w kolejce poznajesz sympatycznego mężczyznę, który zmienia całkowicie twoje życie. Czy będziesz pamiętać ten dzień za rok, albo za dwa? Oczywiście, że tak. Zapamiętasz go na bardzo długo, jeśli nie na zawsze. Tak jak większość z nas zapamięta dzień, w którym poznaliśmy swoją żonę, męża, czy inne bardzo ważne osoby naszego życia, mimo że nawet nie staraliśmy się go zapamiętać.

    Zapamiętujemy informacje, które są dla nas ważne, rzeczy, które się powtarzają, ale też momenty, wyróżniające się od codziennej monotonii, a najbardziej zapamiętujemy informacje, którym towarzyszą emocje. Pamięć o nich zapisuje się nie tylko w naszym mózgu, ale też w mięśniach, w całym ciele. Dlatego zawsze pamiętasz drogę do swojej ulubionej kawiarni, potrafisz jeździć na rowerze nawet po długiej przerwie, wiesz gdzie trzymasz kluczyki do auta (jeśli tylko zawsze odkładasz je w to samo miejsce). Ale nie pamiętasz każdego swojego dnia, każdego momentu swojego poranka, każdej swojej imprezy czy innych wydarzeń.

    Gdy uczysz się języka obcego, przyswajane informacje podobnie jak szczegóły naszego życia, najpierw wpadają do pamięci krótkotrwałej. I choć większość zdarzeń z naszego życia, które doskonale pamiętamy, było kształtowane zazwyczaj przez otoczenie, tak w przypadku nauki języków obcych to od ciebie zależy, jak wiele z tych informacji zapamiętasz na dłużej. Samo nauczenie się danego materiału to za mało, aby go pamiętać. Potrzebujesz jeszcze dodatkowego czynnika: powtarzalności, wyjątkowości, ważności, czy też emocji. Im więcej, tym lepiej.

    Powtarzanie materiału w odpowiednich odstępach czasu i przez odpowiednio długi okres to rzecz najłatwiejsza do wykonania, jednakże wymaga ona czasu i systematyczności. Powtórki są bardzo ważne przy nauce słówek, fraz i zagadnień gramatycznych. Możesz to robić samodzielnie, wówczas okres nauki będzie nieco dłuższy, ale jak najbardziej skuteczny, albo powtarzać materiał w praktyce, rozmawiając w obcym języku z drugą osoba. Im więcej razy powtórzysz w rozmowie dane słowo, frazy, czy użyjesz odpowiedniej konstrukcji gramatycznej, tym szybciej informacje te przeniosą się do pamięci długotrwałej. Zwłaszcza, że podczas rozmowy pojawiają się też dodatkowe czynniki wspomagające zapamiętywanie. Wyjątkowość, gdy używasz słów w coraz to nowych zdaniach i sytuacjach. Gdy chcesz coś powiedzieć ale słowo masz na końcu języka, twój mózg pracuje ze wzmożoną siłą aby je sobie przypomnieć. A gdy już się to stanie, po takim wysiłku uzna je za ważne i przeniesie do pamięci długotrwałej. Każdy moment, w którym poczujesz się dumny, że potrafisz coś powiedzieć w obcym języku, każde zawstydzenie, gdy użyjesz złego słowa i zostaniesz poprawiony, każde miłe chwile z drugą osobą podczas rozmowy o rzeczach, które lubisz, które cię rozśmieszają, czy nawet smucą, to momenty pełne emocji, dzięki którym uczysz się i zapamiętujesz szybciej i na dłużej. Wiedza nieużywana zanika. Nie pozwól sobie na zapominanie.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?