Gramatyka czy praktyka, oto jest pytanie.


W nauce języka obcego gramatyka jest ważna, ale nie powinna stanowić priorytetu. W początkowej fazie nauki powinna być przyswajana w naprawdę małych kawałkach, a nawet częściowo zignorowana. Priorytetem jest mówienie, tak często jak to możliwe, a do tego potrzebujesz słów i fraz. Nie zasad.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

    Gramatyka nie jest bezużyteczna dla uczących się języka obcego, ale poświęcenie jej całej swojej energii nie pomoże ci w osiągnięciu celu szybko. Ktoś, kto skupia się na gramatyce głównie, stanie się ekspertem w tej dziedzinie, mimo że długa droga przed nim. Ale im bardziej skupiać się będziesz na zasadach, tym mniej pewności siebie będziesz mieć, żeby używać języka w rozmowie, gdyż zawsze znajdzie się zasada czy wyjątek, którego nie znasz.

    A mówienie doskonale, jest mniej ważne niż mówienie pewnie. Ludzie, którzy dążą do perfekcji, często nie dochodzą do tego momentu mówienia, ponieważ wciąż brakuje im pewności siebie, mają tzw barierę językową, boją się mówić, boją się popełnić błąd. Jeśli chcesz rozwijać swoje zdolności językowe, musisz zacząć używać języka. Musisz skupić się na najistotniejszym czynniku, który wpłynie na twoje zdolności w komunikowaniu się z inna osobę – praktyka mówienia. Nigdy nie mówię ludziom, że nie powinni uczyć się gramatyki, aby nauczyć się języka. Ale nauka tej części języka powinna mieć swoje miejsce trochę z tyłu. Twoja uwaga zawsze powinna być skierowana na to, po co język w ogóle istnieje – komunikację. Zapewniam cię iż poświęcając się głównie praktyce mówienia, używając metody opisany w moich kursach, da ci znacznie lepsze rezultaty, niż spędzanie godzin na nauce tabel, reguł i wyjątków.

    Uczenie się zasad ma duży wpływ. Ale tylko na egzaminy językowe, nie jeśli chodzi o używanie języka w prawdziwym świecie. I traktowanie gramatyki jako priorytet stanowi błąd w nauce i zarazem główny czynnik niepowodzeń większości uczniów języka obcego.

    Ale, jeśli już poświęciłeś na naukę języka wiele lat, używając nawet najbardziej zaawansowanych materiałów. Wiesz wszystko na temat odmiany części mowy, zaimków, czasów a nawet najtrudniejszych koncepcji gramatycznych. Ale wciąż nie potrafisz mówić. Mam dla ciebie radę również.

    Spotkałam wielu uczniów, którzy na papierze znali język dużo lepiej ode mnie. Którzy zdawali egzaminy zawsze na wysokie oceny, potrafili wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną gramatykę. Ale nie potrafili rozmawiać w tym języku. Doskonała znajomość reguł zrobiła z nich ekspertów od gramatyki, ale w prawdziwym świecie, podczas wspólnych spotkań z obcokrajowcami, gdy trzeba było używać języka, a nie tłumaczyć jego zasady w swoim własnym, prawie zawsze stali cicho.

    Jeśli jesteś jednym z nim, jesteś chodzącym dowodem, który potwierdza jak mało, nauka dużej ilości reguł, ma wpływ na faktyczne zdolności używania języka. Zamień spędzone lata na nauce języka w sposób akademicki w coś pożytecznego i osiągnij płynność językową w krótkim czasie. W obecnej sytuacji to brak znajomości odpowiednich słów i zdolności ich używania, jest głównym czynnikiem, który stoi na przeszkodzie mówienia w obcym języku, gdyż w zasadzie rozumiesz gramatykę. Potrafisz konstruować zdania ale potrzebujesz odpowiednich słów, które się w nie wpasują. I potrzebujesz wiedzieć jak i z kim ich używać w prawdziwym świecie.

    Pamiętaj, że nie zaczynasz od zera. I możesz w łatwy sposób wyciągnąć naprawdę wiele z tego akademickiego podkładu.

Ale nie posiadanie tej wiedzy nie jest wymówką, aby zacząć mówić już teraz. Bowiem rada jest jedna, dla tych, którzy uczą się języka od lat oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę językową: Przestań tylko się uczyć i zacznij komunikować się z ludźmi w tym języku. Zamknij książkę do gramatyki i mów, nawet z błędami ale mów, jak szybko to możliwe.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?