Słowa są ważne, ale nie wszystkie

Język hiszpański jest jednym z najpiękniejszych języków tego świata, a jego piękność i wyjątkowość leży w słowach. Język hiszpański posiada około 250 tys. słów. Ile słów możesz nauczyć się każdego dnia? 10...20...., a może 50? Załóżmy, że miałeś ostatnie noworoczne postanowienie uczyć się 50 nowych słów hiszpańskich każdego dnia. Czy wiesz jak długo zajmie ci nauka ich wszystkich? Prawie 14 lat. A nauka słówek to przecież nie wszystko co musisz zrobić, aby poznać ten język perfekcyjnie. Jest jeszcze gramatyka i wymowa. A ponieważ 100% twojej pamięci jest generowane w ciągu pierwszych 24 godzin, innymi słowy, jeśli uczysz się czegoś dziś i nie powtórzysz tego jutro, a następnie za parę dni znowu, i znowu, twój mózg wyeliminuje tę wiedzę i zapomni, z powodu braku odpowiedniej stymulacji pamięci. Czy twoim noworocznym postanowieniem jest uczenie się 50 nowych słów hiszpańskich każdego dnia plus jednej reguły gramatycznej i powtarzanie tego przez następne 14 lat bez pominięcia nawet jednego dnia?

    Jeśli dążysz do perfekcji zanim zaczniesz mówić, nigdy nie będziesz gotowy. 14 lat czy nawet 24, za wiele nie zmieni. Czy naprawdę chcesz czekać aż tak długo, aby przekonać się, że to nie jest zbyt dobre nastawienie?

    Nie ma potrzeby, aby uczyć się wszystkich słów, które istnieją. Ile zatem powinieneś znać aby zacząć mówić? W Internecie możesz znaleźć np. listę 1000 najpopularniejszych słów hiszpański. A wśród nich takie: gwiazda, osa, ul, opona, król…. Serio? Jak często zdarza ci się w codziennej rozmowie używać tych słów? Czy naprawdę sądzisz, że są one potrzebne do przeprowadzenia twojej pierwszej rozmowy po hiszpańsku?

    To jest jeden z ważniejszych powodów, dlaczego szkolne metody nauczania powodują, że uczeń czuje się tak beznadziejnie ucząc się języka obcego. Jest naprawdę trudno znaleźć materiał, którego uczą, który byłby dopasowany na potrzeby komunikacyjne zwykłej osoby. Gdy sprawdzisz słownictwo wielu popularnych (bardzo drogich czasami) kursów językowych zauważysz, że są one skonstruowane głównie dla żonatych biznesmenów, którzy mają dzieci i spędzają czas na wakacjach w Hiszpanii, robiąc zakupy i jedząc w restauracji. A co jeśli ktoś nie ma żony? Co jeśli ktoś nie ma dzieci? Co jeśli ktoś nie może, albo po prostu nie chce teraz nigdzie podróżować. Czy to oznacza, że nie może nauczyć się języka hiszpańskiego? Oczywiście że może. Ale to oznacza, że nawet jeśli przerobi mnóstwo kursów językowych, przeprowadzenie normalnej rozmowy z drugą osobą może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe, głównie z powodu braku odpowiedniego słownictwa. Te kursy nie są stworzone dla tych, którzy chcieliby nauczyć się szybko i mówić. Te kursy są stworzone dla tych, którzy lubią uczyć się wiecznie. Idziesz od lekcji 1 do 10 ale wciąż czujesz, że nie za wiele jesteś w stanie powiedzieć w tym języku drugiej osobie, więc uczysz się dalej. Zanim dojdziesz do końca, zapomnisz zapewne 70, a nawet 80% czego się uczyłeś ponieważ nie używałeś wiedzy w praktyce. Więc zaczynasz od nowa. Co za strata czasu!


Jak zatem uczyć się języka? Przede wszystkim wybierz odpowiednie słownictwo, które najprawdopodobniej będziesz używał niedługo w rozmowie z drugą osobą. Jeśli nie przebywasz obecnie w państwie hiszpańskojęzycznym ani nie planujesz jechać tam w najbliższym czasie, nie marnuj czasu na naukę czegoś niezwiązanego z twoim celem. Nie sądzę aby frazy typu: Gdzie jest przystanek autobusowy, albo dwie pizzę i Coca colę proszę, były ważne teraz na tyle aby się ich nauczyć. Jaka jest szansa, że zgubisz się w swoim mieście i chcąc zapytać o drogę do przystanku spotkasz akurat osobę hiszpańskojęzyczną. A jaka jest szansa, że w restauracji w Polsce obsługa będzie mówić tylko po hiszpańsku? No właśnie.

    Jeśli nie znasz żadnej hiszpańskojęzycznej osoby to zapewne twoja pierwsza rozmowa będzie z kimś nieznajomym. Możesz poszukać w Internecie osobę, która tak jak ty uczy się języka hiszpańskiego i razem praktykować albo np. wykupić konwersacje językowe. Tak czy inaczej wybór słów jest tutaj raczej prosty. O czym rozmawia się z nowo poznanymi osobami na początku? O sobie. Przygotuj słowa i frazy do przedstawienia się, do powiedzenia czegoś o swoich zainteresowaniach np. językowych, o swoim miejscu zamieszkania. Umów się na konwersacje. Podczas rozmowy zapisuj słówka, które chciałbyś powiedzieć, ale nie znasz ich jeszcze po hiszpańsku. Po spotkaniu sprawdź je w słowniku i zapisz na twojej indywidualnej liście słówek, najczęściej używanych. Następnie naucz się kolejnych słów i fraz np. aby powiedzieć coś o twojej rodzinie, o twoim kraju czy o pogodzie, plus naucz się słówek z twojej indywidualnej listy. I znów, umów się na spotkanie, podczas którego staraj się używać całe nowo poznane słownictwo. Ponownie zapisuj słowa, których nie znasz i powtórz cały proces. W ten sposób twoja lista bardzo szybko zapełni się 1000 słów hiszpańskich, najczęściej używanych przez ciebie, dopasowanych do ciebie. Lista będzie rosła ze spotkania na spotkanie, a ty będziesz uczył się tylko tego, co jest ci niezbędne, nie marnując czasu na słówka, których nie będziesz w najbliższym czasie używał i które i tak prawdopodobnie zapomnisz.

    W dniu, kiedy zdecydujesz się podróżować do hiszpańskojęzycznego kraju, wystarczy, że nauczysz się słownictwa związanego z tą podróżą. I będzie to jedyna rzecz, jaką będziesz musiał zrobić, ponieważ będziesz już potrafił mówić po hiszpańsku płynnie. A użycie nowych słów nie sprawi ci żadnego problemu.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?