Gramatyka a nauka języka


Moi studenci często pytają mnie, czy muszą uczyć się tak dużo zasad gramatycznych, reguł i wyjątków. Dlaczego nauka języka obcego musi być aż tak skomplikowana i do tego tak nudna. Ale prawda jest taka, że wcale nie musi taka być. Większość osób, które do mnie trafia to osoby, które przez lata próbowały uczyć się języka, choć tak naprawdę uczyły się zasad językowych, a nie tego jak się nim posługiwać. Celowo użyłam tu słowa: próbowały. Gdy nie wiesz jak coś zrobić, ale bardzo chcesz, podejmujesz próby, mniej lub bardziej skuteczne, które twoim zdaniem, lub za radą innych, mogłyby doprowadzić do osiągnięcia celu. Jeśli będziesz bardzo wytrwały i podejmiesz wiele prób, jest niemal pewne, że w rezultacie osiągniesz to, do czego dążyłeś.

Źródło: Tulane Public RelationsCC BY 2.0, via Wikimedia Commons

    Niestety większość z nas nie ma w sobie wystarczającego uporu, aby za wszelką cenę nauczyć się języka. Do tego prowadzeni jesteśmy przekonaniem, które nabyliśmy w szkole, że język, to zbiór słów i zasad. Jak poznamy je wszystkie, będziemy mogli się nim posługiwać.

    Spotkałam wielu uczniów, którzy na papierze znali język dużo lepiej ode mnie. Którzy zdawali egzaminy zawsze na wysokie oceny, potrafili wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną gramatykę. Ale nie potrafili rozmawiać w tym języku. Oni mieli w sobie ten upór, który pozwolił im nauczyć się wszystkich zasad. Doskonała znajomość reguł zrobiła z nich ekspertów od gramatyki, ale w prawdziwym świecie, podczas wspólnych spotkań z obcokrajowcami gdy trzeba było używać języka, a nie tłumaczyć jego zasady w swoim własnym, prawie zawsze stali cicho.

    Nigdy nie mówię ludziom, że nie powinni uczyć się gramatyki aby nauczyć się języka. Ale nauka tej części języka powinna mieć swoje miejsce trochę z tyłu. Twoja uwaga zawsze powinna być skierowana na to, po co język w ogóle istnieje – komunikację. Gdy używasz języka, uczysz się naturalnie. Wzmacniasz i rozwijasz się pod każdym względem: mówienia, rozumienia, czy nawet znajomości użycia reguł i wyjątków gramatycznych. Dlatego ogranicz naukę gramatyki do minimum pozwalając jej tylko na rozwój twojego języka, ale poświęć się praktyce, używaj tego czego się nauczyłeś, jak często to możliwe.

    Jeśli pisanie i czytanie jest dla ciebie tak ważne, jak komunikowanie się w obcym języku. Albo jeśli przygotowujesz się do ważnego egzaminu językowego, musisz skupić się na nauce gramatyki bardziej niż ci, którym zależy tylko na umiejętności posługiwania się językiem, ale mimo wszystko rób to w odpowiednim kontekście, kładąc nacisk bardziej na przykłady i ich użycie, niż uczenie się zasad. Poświęcenie się wyłącznie nauce gramatyki będzie ci przypominać o tym, jak język jest trudny, a to w niczym nie pomoże. Poza tym nauka w ten sposób jest nudna, co może demotywować. Uczenie się zasad ma duży wpływ. Ale tylko na egzaminy językowe, nie jeśli chodzi o używanie języka w prawdziwym świecie. I traktowanie gramatyki jako priorytet stanowi błąd w nauce i zarazem główny czynnik niepowodzeń większości uczniów języka obcego.

    Gramatyka może i musi być przyswajana ale w kontekście komunikacji z drugą osobą. Ucz się zasad i wyjątków gdy już będziesz potrafił trochę komunikować się z innymi. Wyda ci się ona wtedy ciekawsza i pomoże ci zrozumieć lepiej to, czego już się nauczyłeś. Odkrywanie zasad gramatycznych, po tym jak już zacząłeś używać trochę języka, ma ogromne znaczenie podczas nauki zasad i reguł, a nawet może okazać się interesująca, zwłaszcza patrząc na nią z perspektywy: Aaaa to dlatego on to powiedział w ten sposób. W początkowym etapie nauki, reguły powinny być przyswajane w naprawdę małych kawałkach, a nawet częściowo zignorowane. Priorytetem jest mówienie, tak często jak to możliwe, a do tego potrzebujesz słów i fraz. Nie zasad!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga 1

Nie warto się poddawać, efekty zawsze są

Kursy językowe i promocje

Od czego zacząć?