Stwórz swój świat hiszpański w domu
Słyszymy nieraz o znajomym, czy rodzinie, że ktoś tam pojechał do Anglii i dzięki temu teraz pięknie mówi po angielsku. Albo do Francji i teraz francuski ma w małym paluszku. Myślimy, gdybym ja miał okazję tak wyjechać do Hiszpanii to też szybko bym się hiszpańskiego nauczył. Wmawiamy sobie, że ciężko jest nam uczyć się tu, w Polsce, bo to trzeba być tam, żeby móc coś w kierunku języka osiągnąć. Ale przecież są też osoby, które miały okazję wyjechać do obcego kraju, chociażby na 2-tygodniowe wakacje, albo na parę miesięcy do pracy, a nawet są i tacy którzy spędzili w obcym kraju lata i ledwo sobie z obcym językiem radzą. Jak to jest, że jedni mogą się języka nauczyć, a inni nie? Ludzie często myślą, że samo przebywanie w obcym kraju ich oświeci? Język spłynie na nich niczym promienie słoneczne i ogarnie ich wiedza.
Dlaczego tak myślimy? Mamy rację czy nie?
Odpowiedź brzmi. I tak i nie.
Przebywanie wśród języka, którego się uczymy, zawsze będzie czynnikiem dodatkowym, który wspomaga naszą naukę. Ale nigdy nie będzie to wyłączny czynnik, dzięki któremu język sam wejdzie do głowy. Jeśli zatem jedziesz do Hiszpanii, ale spędzasz tam czas ze swoimi znajomymi, z którymi rozmawiasz w swoim własnym języku. A w rozmowach z tubylcami używasz np angielskiego (przecież angielski wszyscy znają), albo mówisz bardzo głośno po polsku i mocno gestykulujesz licząc, że to pomoże, możesz tam spędzić nawet kilka lat, a płynnie mówić po hiszpańsku nie będziesz. Spanie w hiszpańskim hotelu, wypoczywanie na hiszpańskiej plaży, czy choćby jedzenie hiszpańskiego tapas nie pomoże! Ale jeśli będziesz aktywnie uczył się języka i do tego postarasz się, aby wszystko naokoło było w języku którego się uczysz możesz liczyć na wspaniałe efekty.
Aby otoczyć się językiem nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Zamień po prostu swój pokój, czy mieszkanie na mały świat hiszpański.
Zmiany możesz wprowadzać stopniowo lub jak ja wszystkie naraz:
1. Słuchaj hiszpańskiej muzyki. Masz swój ulubiony styl muzyczny? Znajdziesz go również po hiszpańsku. Muzyka w tym języku jest tak różnorodna jak muzyka w każdym innym. Znajdziesz tu pop, disco, hip-hop, techno, muzykę romantyczną, starą czy nowoczesną. Nie musisz uczyć się na pamięć każdej z piosenek, które słuchasz. Ale pozwól im lecieć w tle. Te, które polubisz najbardziej, i tak zaczniesz kiedyś nucić.
2. Jeśli lubisz gotować wyszukuj w internecie dania hiszpańskie, meksykańskie, argentyńskie. Wyszukuj je po nazwach hiszpańskich i szukaj znaczenia, jeśli któregoś ze składników nie rozumiesz. Gotuj i próbuj, wprowadzisz tym samym urozmaicenie na swoim stole.
3. Jeśli czujesz się na siłach, zmień język swojego komputera czy telefonu na hiszpański. Najlepiej obu. Korzystasz z nich tak długo, że zapewne i tak wiesz, która opcja gdzie się znajduje. Czas poznać je również po hiszpańsku. Takie ćwiczenie przyda się szczególnie jeśli planujesz znaleźć pracę, w której język hiszpański będzie wykorzystywany. Jeśli trafisz na hiszpańską firmę możesz się spodziewać, iż twój komputer w pracy będzie miał z góry ustawiony język hiszpański.
4. Oglądaj seriale po hiszpańsku. Znaleźć ich można obecnie naprawdę sporo. Nie musisz ograniczać się do telenoweli, ale jeśli lubisz to możesz się skupić tylko na nich, jest ich tak dużo, że starczy na kilkuletnie oglądanie. Ale pamiętaj, bez lektora, (a tym bardziej bez dubbingu). Niech czysty język hiszpański wybrzmiewa z twoich głośników. Włącz sobie napisy, w kinie przecież też je czytasz, da się przyzwyczaić. No i pamiętaj, że istnieje aż 19 krajów w których język hiszpański jest językiem oficjalnym. Także nie musisz oglądać seriali tylko z Hiszpanii.
5. Słuchaj radia, podcastów w języku hiszpańskim. Muzyka może być przyjemnością ale niech i ten speaker coś tam czasem w swoim języku powie. Oswoisz się w ten sposób z naturalnym użyciem języka przez narodowych Hiszpanów.
6. Cokolwiek robisz, np tworzysz jakiś plan, zapisujesz coś żeby pamiętać, tworzysz folder do wrzucenia zdjęć, rób to po hiszpańsku. Nie znasz słowa? Użyj słownika. Za drugim razem nie będzie ci już potrzebny.
7. Idź na kurs rumby czy salsy, ale poszukaj instruktora z Kuby. Zapisz się na kurs gotowania hiszpańskich dań prowadzony przez Hiszpana, twoja kreatywność nie musi ograniczyć się do moich rad, sam wiesz, co lubisz robić najbardziej, znajdź to w języku, którego się uczysz.
Nauka języka podczas wykonywania rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, jest często nauką nieświadomą, dzięki której uczysz się łatwiej i szybciej. Zamień na hiszpański wszystko czym się otaczasz, czym się zajmujesz. Nic nie stoi na przeszkodzie. Ale bądź w tym jak najbardziej aktywny. Im więcej tego będzie, tym efekty będą lepsze.
Komentarze
Prześlij komentarz